z płaszczem wodnym

Jest wiele różnych rodzajów kominków. Niektóre z nich mają służyć do ozdoby, a inne z kolei do ogrzewania. Kominki służące do ogrzewania muszą być wyposażone w dodatkową instalację, przez którą ogrzewanie będzie przekazywane do pomieszczeń. Dlatego zazwyczaj są one montowane w nowych domach, a których podłączenie instalacji nie będzie wymagało kucia ścian czy też innych większych uszkodzeń. Jeżeli jednak zdecydujemy, że jednak w naszym domu powinno być ogrzewanie pochodzące z kominka, też jest na to sposób. Wtedy należy zastosować wkład kominkowy z płaszczem wodnym.

Generalnie na zewnątrz takie wkłady nie różnią się wyglądem od zwykłych wkładów. Również mają drzwiczki, które można otwierać na różne sposoby, podobnie w nich może być różnego rodzaju szybka. Zasadnicza różnica jest dopiero wewnątrz. Tego typu wkłady kominkowe mają inaczej zbudowany korpus. Mają podwójne ścianki z trzech stron (poza przodem). Między nimi znajduje się przestrzeń, a jest ona wypełniona wodą. Dzięki odpowiedniemu podłączeniu woda ta cały czas krąży pobierając ciepło z kominka i przekazując je dalej do instalacji grzewczej. W niektórych modelach u góry wkładu są dodatkowe miejsca, w których może krążyć woda dzięki temu są one jeszcze bardziej wydajne. Bardzo ważną rzeczą jest fakt iż do takiego typu wkładów nie jest potrzebna oddzielna instalacja. Można go połączyć od razu z instalacją centralnego ogrzewania bez większego problemu. Niektórzy producenci oferują jeszcze dodatkową wężownicę, dzięki której możemy również podgrzewać wodę.
Z pewnością regulacją ciepła nie możemy tak prosto regulować jak w przypadku na przykład pieca. Jednak jest to możliwe w bardziej pośredni sposób. Mianowicie możemy to robić regulując ilość powietrza dochodzącą do kominka, a tym samym zwiększając lub zmniejszając tempo spalania, a także ustawiając odpowiednio ciąg w kominie. Dodatkowym regulatorem jest pompa, która reguluje krążenie wody. Włącza się ona wtedy gdy woda osiągnie temperaturę określoną przez użytkownika i wyłącza się w chwili gdy temperatura się obniży poniżej minimalnej (którą również sami ustalamy).

Trzeba jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Kominki z płaszczem wodnym są bardzo dobrym rozwiązaniem gdyż mogą ogrzać nawet cały duży dom. Jednak korzystanie z nich może być kłopotliwe w czasie na przykład dłuższego wyjazdu. Wiadomo, wtedy nie ma kto dołożyć do kominka i dom może się bardzo wyziębić, a to może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podłączenie do kominka i instalacji grzewczej kotła. Może to być: kocioł olejowy, gazowy (na gaz ziemny lub płynny) lub elektryczny. Kwestia wyboru zależy głównie od tego czy kominek ma być głównym źródłem ciepła czy też nie. Jeżeli tak to w zupełności wystarczy nam kocioł elektryczny. Będzie on rzadko używany więc wydatki na prąd nam niewiele wzrosną, a nie musimy dzięki temu inwestować w dodatkowe zbiorniki na olej bądź gaz. Z kolei gdy kominek jest w naszym domu jedynie „dogrzewaczem wtedy niestety musimy się liczyć z koniecznością zakupienia kotła gazowego lub olejowego, a także zbiornika na te substancje.

Kominki z płaszczem wodnym są bardzo modne głównie oczywiście wśród osób, które chcą, aby kominek był głównym źródłem ciepła w ich domach bez konieczności remontów. Producenci oferują nam różne wkłady z płaszczem wodnym o różnej wydajności i o różnej powierzchni, w której może płynąć woda, dlatego nim się zdecydujemy koniecznie powinniśmy się wcześniej skonsultować z fachowcem, który pomoże nam określić, który wkład będzie odpowiedni do naszego mieszkania czy domu.